Uçan süpürge 27. kez yola çıkıyor

Ülkemizin ilk kadın filmleri festivali olan ‘Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ 9 Mayıs’ta 27’nci kez kapılarını açıyor. Ankara’da düzenlenecek olan festival, bu yıl da dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışmaya hayat veren kadınların hikayelerine odaklanan filmleri izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

ADRES: KÜLT KAVAKLIDERE

Her zamanki gibi maruz kalınan haksızlıklara, elde edilen başarılara rağmen süregelen cinsiyet eşitsizliğine karşı “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla dikkat çeken festival, bir alt tema olarak da İranlı şair Füruğ Ferruhzad’dan esinle “Sen Uçuşu Hatırla” diyerek tüm olumsuzluklara karşın yılmadan yorulmadan, umutsuzluğa kapılmadan verilen kadın mücadelesini hatırlatmayı amaçlıyor. Uçan Süpürge Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, festival her yıl olduğu gibi bu yıl da belirlenen tema çerçevesinde ulusal ve uluslararası uzun metraj, belgesel ve kısa filmleri izleyicilerle buluşturacak. Kadın sinemacıların eserlerinin ön plana çıkarılacağı festivalde filmler, başkentin en eski sinemalarından olan ve geçtiğimiz yıl yeniden açılan “Kavaklıdere Sineması”nda artık yeni adıyla “Kült Kavaklıdere”de gösterilecek. Geçmiş yıllarda festivale pek çok kez ev sahipliği yapan Kavaklıdere Sineması, Ankara’nın önemli kültür mekanlarından biri. 2007’den bu yana kapalı olan sinema, Kült’ün yenilikçi ve dinamik bir kültür-sanat merkezi yaratma girişimiyle Kült Kavaklıdere olarak yeniden işlevsellik kazandı.

ÖDÜL SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Festival kapsamında düzenlenecek etkinlikler arasında “Onur”, “Bilge Olgaç Başarı” ve “Genç Cadı” ödüllerinin sahiplerini bulacağı törenler de yer alacak. Bu yılki Onur Ödülü oyuncu Hatice Aslan’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Tülin Özen, yönetmen Ayşe Polat ve yapımcı Nida Karabol’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Deniz İlhan’a verilecek. Ödüller festivalin 9 Mayıs’taki açılış töreninde sahiplerine takdim edilecek. 16 Mayıs’a kadar devam edecek olan festivalin film seçkisi ve programı ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx